Прост факт е, че никога не можете да бъдете продуктивни ако поемете твърде много ангажименти - просто се разпростирате и няма да можете да направите нищо, поне не добре или навреме.
Но исканията за запълване на вашето време идват постоянно- чрез телефон, електронна поща или лично съобщение. За да останете продуктивни и минимизирате стреса, трябва да научите изкуството да кажете “не”.
Защо е толкова трудно да се каже „не“? Да започнем с това, че то може да нарани, да разгневи или да разочарова човека, на когото го казвате, и това обикновено не е забавна задача. Второ, ако се надявате да работите с този човек в бъдеще, ще искате да продължите да имате добри отношения и да кажете „не“ по грешен начин може да застраши това.
Но това не трябва да е трудно за връзката ви. Ето и 10-те най-добри съвета за изучаване на това трудно изкуство:
1. Ценете времето си
Знайте ангажиментите си и колко ценно е времето. Тогава, когато някой поиска да посветите част от времето си на нов ангажимент, ще знаете, че просто не можете да го направите. И им кажете: „Просто не мога… седмицата ми е претоварена.“
2. Знайте приоритетите си
Дори ако имате известно допълнително време (което за много от нас е рядкост), този нов ангажимент наистина ли е начинът, по който искате да прекарате това време? За много хора знаем, че повече ангажименти означават по-малко време с близките им хора, които са по-важни от всичко друго.
3. Практикуване на отказването
Практиката е ключът към перфектността. Казвайки „не“ толкова често, колкото можете, е чудесен начин да се справяте по-добре с него и да се чувствате по-удобно с думата. Понякога повтарянето й е единственият начин да се предаде посланието на изключително упорити хора. Когато настояват, просто продължавайте да казвате “не”.
4. Не се извинявайте
Често срещаният начин да започнете е "Съжалявам, но ...", тъй като хората мислят, че звучи по-учтиво. Докато учтивостта е важна, извинението просто го прави слабо. Трябва да сте твърди и непримирими за пазенето на времето си.
5. Кажете “не” на шефа си
Понякога мислим, че трябва да кажем „да“ на нашия шеф. Ако кажем „не“, тогава изглеждаме, че не можем да се справим с работата - поне това е общата аргументация. Но всъщност е обратното - обяснете на шефа си, че като поемате твърде много ангажименти, губите производителността си и застрашавате съществуващите си ангажименти. Ако шефът ви настоява да поемете проекта, прегледайте вашия проект или списък със задачи и го помолете да преоцени приоритетите си.
6. Откажете преди самото питане
Често е много по-лесно да се стопират исканията в зародиш, отколкото да им се каже „не“, след като са направени вече. Ако знаете, че е вероятно да бъдат направени такива, може би на среща, просто кажете на всички веднага щом влезете в срещата: „Вижте, хора, само за да ви уведомя, че седмицата ми е пълна с някои спешни проекти и няма да могат да поемам нови заявки. "
7. Ще ти кажа по-късно
Вместо да отговорите веднага, често е по-добре да кажете на човека да сподели искането си, а вие ще помислите и ще се свържете с него. Това ще ви позволи да обмислите и проверите ангажиментите и приоритетите си. След това, ако не можете да приемете искането, просто им кажете: „След като помислих за това и проверих ангажиментите си, няма да мога да удовлетворя искането в този момент.“
8. По-късно ще го свърша
Ако това е опция, която бихте искали да остане отворена, вместо просто да откажете директно на човека, често е по-добре просто да кажете: „Това звучи като интересна възможност, но просто нямам време в момента. Може би бихте могли да се свържете отново с мен в [дадена времева рамка]. Следващият път, когато се свържат с вас, може да имате малко свободно време.
9. Не си ти, а аз
Не бъдете неискрени. Често човекът или проектът е добър, но не е точно за вас, поне в момента. Можете да похвалите идеята, проекта, лицето, организацията, но кажете, че не е подходящо, или не е това, което търсите в момента.
10. Не се страхувайте
Това е едно от нещата, които научат ли се веднъж, животът става доста по-лесен.