Тук може да прочетете как да преборим тези усещания и да се чувстваме в страхотно психическо здраве всеки ден.
1. Обичайте утрините
Липсата на слънчева светлина, тъй като дните стават по-кратки и по-тъмни, може да предизвика сезонно афективно разстройство, което ви оставя усещане за депресия и умора.
Според неврологичния професор Ръсел Фостър, ключов начин да се предотврати това състояние ,е да се измъкнем за 30 минути между 6 часа и 10 часа сутринта, когато дневната светлина е най-силна.
"Дори и в облачен ден светлината е 500-1000 пъти по-ярка, отколкото в офиса или дома ви", обяснява той.
"Изследванията показват, че ранната утринна светлина помага да възстановим вътрешния си часовник и да се борим с умората и лошото настроение.
2. Създайте си рутина за добър сънСъбуждането е изтощително и жадуването за повече сън е често срещано през есента.
По-дългите часове на тъмнината причиняват повишени нива на мелатонин - хормона на съня - което ви кара да се чувствате сънливо през деня, но неспокойно през нощта.
Често си правим проблема още по-зле, като залъгваме нашите организми и пием кафе, за да останем будни или използваме алкохол, за да ни успокоява през нощта.
Вместо това се придържайте към рутината да ставате и да си лягате по едно и също време.
3. Хапвайте повече здравословни храни
По-кратките дни и липсата на слънце намаляват производството на серотонин в организма - "щастливият хормон".
Това ни кара да хапваме повече въглехидрати, повишаващи серотонина, като например тестени изделия, картофи и ориз, които бързо могат да натрупат килограми. Наблегнете на храни с ниско съдържание на мазнини, които са богати на антиоксиданти за борба с болестите:
сладки картофи и тикви - тези ярки оранжеви зеленчуци са големи източници на витамин С, фибри и антиоксидант, бетакаротин.
Ябълките и крушите - ябълките съдържат някои от най-мощните антиоксиданти, докато крушите са богати на разтворими фибри, което спомага за ускоряване на храносмилането и понижаване на холестерола.
Смокините са също добър източник на калций.
4. Съберете се с приятелки
Безбройните проучвания показват, че наличието на добри приятели може да предотврати депресията, но по това време на годината е по-лесно да седнете пред телевизора или лаптопа, вместо да се видите с приятели.
Направете си го като мисия да излизате поне веднъж седмично.
Една вечер с хубави филм или просто пикантни клюки и домашно приготвена храна- гарантиран начин да се почувствате по-добре за живота.
5. Имайте цел
С лятото и Коледа все още толкова далеч, може да бъде трудно да се почувствате мотивирани през есента.
За да се борите с това, психологът Ави Джоузеф препоръчва да започнете с постигането на нещо малко, като най-накрая да четете тази книга, която сте харесвали от векове (дори и да са петнадесет нюанса сиво!).
След това е време да поставим по-голяма цел, като например навлизане в йогата или изучаване на нов език.
6. Изберете храни на щастието
Тялото произвежда серотонин от химикал, наречен триптофан, който се среща естествено в храни като млечни продукти, риба, банани, сушени плодове, соя, бадеми и фъстъци.
"Комбинирането на богатите на триптофан храни с пълнозърнести въглехидрати - като пълнозърнест хляб или овес - помага на организма да отделя инсулин, което увеличава количеството на триптофана, което мозъкът може да използва," обяснява д-р Мерилин Гленвил, диетолог.
7. Опитайте смехотерапия
Смехът е от решаващо значение за стимулирането на вашите ендорфини - тези важни мозъчни химикали.
Запишете любимите си сериали, за да ги гледате редовно, резервирайте билети за стенд-ъп шоу, или да поканите приятели на DVD вечери с комедии.
8. Имайте есенна детоксикация
След цяло лято пиене, дайте на черния дроб почивка тази есен и би трябвало да се почувствате по-щастливи.
Така че се придържайте към соковете и безалкохолните напитки в продължение на една седмица и вижте дали разлика в начина, по който се чувствате.
9. Практикувайте медитация
Неотдавнашно американско проучване показа, че медитацията е толкова добра, колкото антидепресантите за предотвратяване на депресията.
Един прост метод е да запалите свещта и да наблюдавате пламъка в продължение на 10 минути, което позволява на ума ви да се успокои и да се изпразни от всякакви мисли.
10. Планирайте почивка
Много от нас преживяват това, което психолозите в Университета в Гранада в Испания наричат "синдром след ваканция" - усещане за умора.
Психолозите доказват, че просто очаквайки Вашите почивки е достатъчно, за да вдигнете настроението си.
Започнете да планирате пътуването през следващата година или да резервирате този уикенд - сега!
11. Приемайте достатъчно желязо
Изследвания от Департамента по здравеопазване показват, че само един от всеки 10 от нас има адекватен прием на желязо.
В идеалния случай жените се нуждаят от две порции богати на желязо храни всеки ден - най-добрите източници са червено месо, риба, яйца, хляб, обогатени зърнени закуски, зелени зеленчуци и сушени плодове.
12. Нека природата върши работата
Изследователите установили, че една разходка, заобиколена от природата, вдига духа, докато ходенето в един град увеличава депресията.
Така че излезте и се възползвайте максимално от прекрасните есенни цветове, като посетите местния парк или гората.
13. Правете упражнения
Упражениния само за 30 минути по-рано всяка сутрин улеснява навлизането в натоварен график.
Ранната тренировка може да увеличи енергийните ви нива за остатъка от деня и да ви даде ендорфин висок до седем часа след тренировка.